sobota, 28. junij 2014

Druga plat medalje Franca Ferdinanda

Predstavljam odlomek pričevanja o Francu Ferdinandu, avstro-ogrskem prestolonasledniku, ki je pred natanko stotimi leti umrl pod streli atentatorja Gavrila Principa v Sarajevu (dogodek je kasneje služil kot povod za prvo svetovno vojno):

Bil je obseden lovec, kar mnoge zgodovinske knjige izpuščajo. Po zelo zmerni oceni naj bi postrelil več kot pol milijona živali. Samo po enem lovu v češkem gozdu je postrelil 2140 drobne divjadi, ocenjujejo, da je v življenju postrelil 5000 jelenov.

V knjigi Zgodovina Evrope Norman Davies piše, da je na živali rad streljal kar s strojnico. Zahteval je, da mu vse živali iz gozda priženejo pred oči in potem se je začel masaker. Le dve lovski potovanji na Poljsko sta bili dovolj, da je tako rekoč iztrebil zobra – evropskega bizona. Svoje žrtve je dal nagačiti in z njimi natlačil grad Konopište na Češkem, živalske zobe so restavrirali kar cesarski zobozdravniki.

Ko je Ferdinand obležal pod Principovimi streli, je menda cesar Jožef olajšano vzdihnil: “Bog ne prenese izzivalcev, višja sila je znova vzpostavila red, ki ga jaz nisem mogel več vzdrževati.“ V bistvu ga nikoli ni prenašal. Nekateri so menili, da so se te besede nanašale na poroko s Sofijo, ki je cesar ni odobraval, drugi so bili prepričani, da so se nanašale na njegovo kruto pobijanje nemočnih bitji. Kasneje so mnogi zdravniki hoteli razložiti to njegovo slo po ubijanju, češ da je zboleval za boleznijo, med katero je doživljal hude napade besa, ki ga je miril s pobijanjem živali, drugi pravijo, da je bil le krut in popolnoma brez sočutja.

Ferdinand je bolehal za tuberkulozo, zdravil se je v Alpah in na Jadranu, največ na otoku Lošinj. Časopisi v Avstriji so ga večkrat razglasili za mrtvega, saj ni veljal za priljubljenega, kar ga je zelo jezilo. Veliko je potoval, od Indije do Avstralije, od Japonske do ZDA. Na teh poteh je seveda najraje streljal živali: slone, tigre, koale, kenguruje… Pri koalah se mu je zdelo najbolj zanimivo to, da ko strelja nanje, sploh ne bežijo, temveč se četudi okoli njih švigajo krogle, zelo počasi premikajo. To ga je tako navdušilo, da jih je postrelil nekaj ducatov. Bil je tudi obseden s šopingom, iz potovanja okoli sveta je prinesel kar 14.000 predmetov. O svojih dogodivščinah je napisal tanko knjižico, najbolj so ga navdušile newyorške plesalke.

Ferdinand je bil zelo konservativen, sovražil je umetnost, glasba mu je šla na živce, Goethe prav tako...Bil je pristaš dunajskega župana dr. Karla Lugerja, ki je bil populist in zagrizen antisemit in je na mladega Hitlerja naredil velikanski vtis. V knjigi Mein Kampf ga opisuje kot največjega nemškega župana vseh časov. (Vir: Delo, Sobotna priloga)

V lovu je užival. Tukaj je s svojo družino ob ubitem jelenu.

Na safariju je po Afriki pobijal vse po vrsti. Tukaj je ustrelil slona.

Slikano nekje v Aziji na lovi za tigrom.
Konopište na Češkem, kjer je imel svoj grad hrani še danes vse njegove trofeje







 

Ni komentarjev:

Objavite komentar